niedziela, 1 lutego 2015

Pyłek pszczeli

Co to jest?

Pyłek pszczeli to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty a zbierana przez pszczoły. Do wydania przez roślinę owoców, nasion konieczne jest dostanie się pyłku z pylników na zmianę słupka, w następnej kolejności zapłodnienie i rozwój zarodka nowej rośliny. Rośliny produkują pyłek w dużej ilości aby zwiększyć szansę zapłodnienie. Pyłek jest ważnym pokarmem w diecie pszczół. Miód to pokarm energetyczny, a pyłek to białko, tłuszcze sole mineralne, witaminy i hormony. Pszczoły zbierają pyłek z kwiatów ale żeby przyczepić je do odnóży używają nektaru lub miodu. Następnie transportują go do ula.
Pszczoła z pyłkiem

W ulu jest wykorzystywany na sprawy bieżące lub składowany na plastrach, ubijany a następnie pokryty miodem. Taki plaster z pyłkiem pszczelim nazywamy pierzgą.
Część pyłku pszczelego może być przechwytywana przez pszczelarza przy pomocy poławiacza pyłku.
Następnie pszczelarz suszy, zamraża lub w inny sposób konserwuje.

Zastosowanie pyłku kwiatowego:

Choroby górnych dróg oddechowych
Miażdżyca
Choroby przewodu pokarmowego
Choroby wątroby
Niedokrwistość
Choroby narządu wzroku

Kuracja pyłkowa:

Kurację pyłkową zaleca się stosować 2 razy do roku na wiosnę i na jesieni.
Pyłek pszczeli może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, a z tego powodu powinno się ostrożnie stosować pyłek pszczeli, zwłaszcza w przypadku alergików.

Czas kuracji

Minimalny - trwający 30 dni
Optymalny - trwający 60 dni
Maksymalny - trwający 90 dni

jak przygotować?

łyżkę miodu + łyżkę pyłku wsypać do szklanki, dolać wody i dobrze wymieszać do powstania jednolitej masy. Najlepiej miksturę zrobić wieczorem i wypić rano na czczo, lub zrobić rano i wypić przed zaśnięciem.


W razie pytań proszę pisać komentarze

Pozdrawiam